Skip to content

3437 Bergen AvenueToms River, NJ 08753

Built 1969

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 22, 2025

Property Information

Block1076.11
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9301

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,632
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$255,000
47%
Improvement Value:$285,000
53%
Total Assessment$540,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,833+5.2%
2024$9,347+16.1%
2023$8,049+0.7%
2022$7,991+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1969