Skip to content

3459 Bergen AvenueToms River, NJ 08753

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 4, 2024

Property Information

Block1076.11
Lot58
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9301

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,131
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
40%
Improvement Value:$375,900
60%
Total Assessment$630,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,489+5.2%
2024$10,921+37.6%
2023$7,938+0.4%
2022$7,903+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$236,000
DeedBook 14354, Page 86

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

SaleMulti
$32,000
DeedBook 4191, Page 568