Skip to content

3465 Bergen AvenueToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 17, 2019

Property Information

Block1076.11
Lot64
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9301

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage912
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
56%
Improvement Value:$196,500
44%
Total Assessment$451,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,222+5.2%
2024$7,815+4.7%
2023$7,465+0.4%
2022$7,432+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$43,000
DeedBook 3775, Page 475

Property Built

Built

Year Built: 1960