Skip to content

571 Long Point DriveToms River, NJ 08753

Built 1984

Last Sale Price
$2
Last Sale Date
Aug 28, 2009

Property Information

Block1076.12
Lot71
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9301

Building Details

Building Class19
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,680
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$570,000
40%
Improvement Value:$838,400
60%
Total Assessment$1,408,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,647+5.2%
2024$24,379+8.9%
2023$22,380+0.4%
2022$22,281+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$995,000
DeedBook 12305, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 1984