Skip to content

555 Long Point DriveToms River, NJ 08753

Built 1967

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Oct 2, 2003

Property Information

Block1076.12
Lot87
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9301

Building Details

Building Class21
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,200
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$465,000
66%
Improvement Value:$236,700
34%
Total Assessment$701,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,778+5.2%
2024$12,146+4.7%
2023$11,603+0.4%
2022$11,552+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$465,000
DeedBook 11724, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1967