Skip to content

549 Long Point DriveToms River, NJ 08753

Built 1995

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Feb 7, 2001

Property Information

Block1076.12
Lot93
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9301

Building Details

Building Class20
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,763
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$500,000
44%
Improvement Value:$628,300
56%
Total Assessment$1,128,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,546+5.2%
2024$19,531+12.5%
2023$17,357+0.4%
2022$17,281+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$409,000
DeedBook 5699, Page 533

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 5085, Page 218