Skip to content

3463 East Thistle AvenueToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 13, 2018

Property Information

Block1076.13
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9301

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,545
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,000
55%
Improvement Value:$217,000
45%
Total Assessment$477,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,686+5.2%
2024$8,257+4.0%
2023$7,936+0.4%
2022$7,901+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 14645, Page 870

Property Built

Built

Year Built: 1972