Skip to content

3457 East Thistle AvenueToms River, NJ 08753

Built 1961

Last Sale Price
$286,000
Last Sale Date
Nov 8, 2019

Property Information

Block1076.13
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9301

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,824
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,000
50%
Improvement Value:$256,500
50%
Total Assessment$516,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,405+5.2%
2024$8,941+5.8%
2023$8,447+0.4%
2022$8,410+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$286,000
Sq Ft1,824DeedBook 17678, Page 1474Recorded11/13/2019

Property Sale

Sale
$196,000

From:

To:

Sq Ft1,824DeedBook 15747, Page 415Recorded2/19/2014

Property Sale

Sale
$327,048

From:

To:

Sq Ft1,824DeedBook 15662, Page 1886Recorded10/15/2013

Property Sale

SaleMulti
$376,500
DeedBook 14934, Page 853

Property Sale

SaleMulti
$316,000
DeedBook 11468, Page 381

Property Sale

SaleMulti
$275,000
DeedBook 10902, Page 540

Property Sale

SaleMulti
$58,000
DeedBook 3941, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1961