Skip to content

3452 East Thistle AvenueToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Date
May 6, 2013

Property Information

Block1076.13
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9301

Building Details

Building Class18
Description1CB
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,718
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,000
36%
Improvement Value:$457,400
64%
Total Assessment$717,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,064+5.2%
2024$12,418-1.9%
2023$12,653+0.4%
2022$12,597+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 15524, Page 1749

Property Built

Built

Year Built: 1960