Skip to content

3453 East Thistle AvenueToms River, NJ 08753

Built 1961

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Aug 18, 2016

Property Information

Block1076.13
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9301

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage3,180
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,000
37%
Improvement Value:$443,500
63%
Total Assessment$703,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,811+5.2%
2024$12,178+3.8%
2023$11,733+0.4%
2022$11,682+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft3,180DeedBook 16511, Page 326Recorded9/16/2016

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 5252, Page 453

Property Sale

SaleMulti
$92,000
DeedBook 5076, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1961