Skip to content

3440 Bergen AvenueToms River, NJ 08753

Built 1981

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jan 23, 2014

Property Information

Block1076.14
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9301

Building Details

Building Class18
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,407
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
23%
Improvement Value:$273,500
77%
Total Assessment$357,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,510+5.2%
2024$6,188+25.7%
2023$4,922+0.4%
2022$4,901+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,407DeedBook 15739, Page 1136Recorded2/5/2014

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 15011, Page 1055

Property Sale

SaleMulti
$123,000
DeedBook 4927, Page 741

Property Sale

SaleMulti
$122,000
DeedBook 4497, Page 271

Property Built

Built

Year Built: 1981