Skip to content

3460 Bergen AvenueToms River, NJ 08753

Built 1969

Owner
---
Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Apr 25, 2025

Property Information

Block1076.14
Lot48
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9301

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,096
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,000
31%
Improvement Value:$214,400
69%
Total Assessment$310,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,652+5.2%
2024$5,373+17.6%
2023$4,569+0.4%
2022$4,549+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000
Sq Ft1,096DeedBook 19996, Page 624Recorded4/29/2025

Property Sale

SaleMulti
$174,900
DeedBook 10848, Page 1024

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 5739, Page 764

Property Sale

SaleMulti
$89,000
DeedBook 5155, Page 389

Property Sale

SaleMulti
$27,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1969