Skip to content

3466 Bergen AvenueToms River, NJ 08753

Built 1962

Owner
---
Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Mar 31, 2025

Property Information

Block1076.14
Lot55
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9301

Building Details

Building Class17
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,885
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,000
23%
Improvement Value:$288,800
77%
Total Assessment$372,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,789+5.2%
2024$6,453+20.8%
2023$5,343+0.4%
2022$5,320+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000
Sq Ft1,885DeedBook 19977, Page 315Recorded4/8/2025

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 10125, Page 1839

Property Sale

SaleMulti
$127,500
DeedBook 5513, Page 979

Property Sale

SaleMulti
$125,500
DeedBook 4983, Page 75

Property Sale

SaleMulti
$72,000
DeedBook 4235, Page 442

Property Built

Built

Year Built: 1962