Skip to content

3408 Bergen AvenueToms River, NJ 08753

Built 1966

Owner
---
Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Sep 17, 2025

Property Information

Block1076.14
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9301

Building Details

Building Class16
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,152
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,000
82%
Improvement Value:$18,200
18%
Total Assessment$102,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,840+5.2%
2024$4,601+7.9%
2023$4,266+0.4%
2022$4,247+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$455,000
Sq Ft1,152DeedBook 20162, Page 116Recorded10/10/2025

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft1,280DeedBook 19913, Page 1828Recorded1/28/2025

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 14146, Page 1703

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 4589, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1966