Skip to content

3216 Scrimshaw CourtToms River, NJ 08753

Built 1987

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Dec 17, 2019

Property Information

Block1078.01
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class27
Description2F1G
Dwellings2
ZoningR50
Sq Footage1,456
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,000
23%
Improvement Value:$143,400
77%
Total Assessment$187,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,413+5.2%
2024$3,244+12.7%
2023$2,878+0.4%
2022$2,866+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft1,456DeedBook 17728, Page 1367Recorded12/23/2019

Property Sale

Sale
$182,500
DeedBook 14903, Page 1290

Property Sale

Sale
$251,450
DeedBook 13254, Page 700

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 5008, Page 980

Property Sale

Sale
$118,240
DeedBook 4576, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1987