Skip to content

3218 Scrimshaw CourtToms River, NJ 08753

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 17, 2016

Property Information

Block1078.01
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class29
Description1F
Dwellings2
ZoningR50
Sq Footage972
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,000
26%
Improvement Value:$135,500
74%
Total Assessment$183,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,342+5.2%
2024$3,176+33.2%
2023$2,385+0.4%
2022$2,374+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$55,500
DeedBook 5392, Page 481

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4689, Page 878

Property Built

Built

Year Built: 1987