Skip to content

530 Iron Kettle RoadToms River, NJ 08753

Built 1987

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 20, 2025

Property Information

Block1078.01
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class27
Description2F1G
Dwellings2
ZoningR50
Sq Footage1,320
Acreage0.53

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,000
43%
Improvement Value:$110,100
57%
Total Assessment$193,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,516+5.2%
2024$3,343+16.4%
2023$2,871+0.4%
2022$2,858+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$140,760

From:

To:

Sq Ft1,254DeedBook 18076, Page 318Recorded9/28/2020

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 14253, Page 703

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5710, Page 642

Property Sale

Sale
$134,535
DeedBook 4635, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 1987