Skip to content

542 Iron Kettle RoadToms River, NJ 08753

Built 1987

Last Sale Price
$299,900
Last Sale Date
Jun 24, 2024

Property Information

Block1078.01
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class28
Description1F
Dwellings2
ZoningR50
Sq Footage1,152
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
29%
Improvement Value:$134,700
71%
Total Assessment$189,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,454+5.2%
2024$3,284+32.8%
2023$2,472+0.4%
2022$2,462+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$299,900
Sq Ft1,152DeedBook 19757, Page 56Recorded8/7/2024

Property Sale

Sale
$169,900
Sq Ft1,056DeedBook 17521, Page 1146Recorded7/2/2019

Property Sale

Sale
$222,000
DeedBook 12880, Page 996

Property Sale

Sale
$84,000
DeedBook 10216, Page 1230

Property Sale

Sale
$112,990
DeedBook 4608, Page 505

Property Built

Built

Year Built: 1987