Skip to content

558 Iron Kettle RoadToms River, NJ 08753

Built 1987

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Feb 4, 2022

Property Information

Block1078.01
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class27
Description2F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,768
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,000
30%
Improvement Value:$141,600
70%
Total Assessment$203,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,708+5.2%
2024$3,524+2.0%
2023$3,457+0.4%
2022$3,442+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft1,768DeedBook 18926, Page 1503Recorded2/28/2022

Property Sale

Sale
$110,590
DeedBook 4597, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1987