Skip to content

3278 Mystic Port PlaceToms River, NJ 08753

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 21, 2004

Property Information

Block1078.02
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class28
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,456
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,000
20%
Improvement Value:$171,800
80%
Total Assessment$214,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,912+5.2%
2024$3,718-29.0%
2023$5,238+0.4%
2022$5,215+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 10493, Page 1654

Property Sale

Sale
$97,490
DeedBook 4554, Page 526

Property Built

Built

Year Built: 1987