Skip to content

3240 Mystic Port PlaceToms River, NJ 08753

Built 1987

Last Sale Price
$142,000
Last Sale Date
Dec 13, 2017

Property Information

Block1078.02
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class29
Description1F
Dwellings2
ZoningR50
Sq Footage1,056
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,000
22%
Improvement Value:$141,600
78%
Total Assessment$182,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,325+5.2%
2024$3,161+32.5%
2023$2,385+0.4%
2022$2,374+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$142,000

From:

To:

Sq Ft1,056DeedBook 16972, Page 1123Recorded12/19/2017

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 11903, Page 1920

Property Sale

Sale
$114,000
DeedBook 11396, Page 739

Property Built

Built

Year Built: 1987