Skip to content

3236 Mystic Port PlaceToms River, NJ 08753

Built 1987

Last Sale Price
$91,250
Last Sale Date
Sep 17, 2018

Property Information

Block1078.02
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class29
Description1F
Dwellings2
ZoningR50
Sq Footage1,056
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
20%
Improvement Value:$163,200
80%
Total Assessment$203,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,700+5.2%
2024$3,517+48.0%
2023$2,377+0.4%
2022$2,367+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$91,250

From:

To:

Sq Ft1,056DeedBook 17266, Page 1071Recorded10/12/2018

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 5478, Page 121

Property Sale

Sale
$107,640
DeedBook 4539, Page 664

Property Built

Built

Year Built: 1987