Skip to content

3283 Mystic Port PlaceToms River, NJ 08753

Built 1987

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 13, 2025

Property Information

Block1078.03
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class29
Description1F
Dwellings2
ZoningR50
Sq Footage1,152
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,000
22%
Improvement Value:$144,000
78%
Total Assessment$185,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,369+5.2%
2024$3,202+37.9%
2023$2,322+0.4%
2022$2,312+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$157,500

From:

To:

Sq Ft1,056DeedBook 17427, Page 1016Recorded4/2/2019

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 12007, Page 237

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 10024, Page 1009

Property Sale

Sale
$87,540
DeedBook 4535, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 1987