Skip to content

3109 Victor AvenueToms River, NJ 08753

Built 1978

Last Sale Price
$151,500
Last Sale Date
May 15, 2017

Property Information

Block1079.02
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,020
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,000
35%
Improvement Value:$131,800
65%
Total Assessment$202,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,693+5.2%
2024$3,510-12.4%
2023$4,005+0.4%
2022$3,988+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$151,500

From:

To:

Sq Ft1,020DeedBook 16742, Page 320Recorded5/19/2017

Property Sale

Sale
$141,830
DeedBook 14879, Page 1111

Property Sale

Sale
$84,000
DeedBook 4487, Page 565

Property Built

Built

Year Built: 1978