Skip to content

3108 Glasgow AvenueToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$262,500
Last Sale Date
May 30, 2007

Property Information

Block1079.05
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,268
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,000
31%
Improvement Value:$172,700
69%
Total Assessment$249,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,547+5.2%
2024$4,322-5.8%
2023$4,587+0.4%
2022$4,567+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$262,500
DeedBook 13672, Page 1795

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 10788, Page 1761

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5271, Page 33

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4324, Page 209

Property Built

Built

Year Built: 1972