Skip to content

3119 Thistle AvenueToms River, NJ 08753

Built 2001

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 9, 2025

Property Information

Block1079.06
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,184
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,000
30%
Improvement Value:$197,400
70%
Total Assessment$280,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,106+5.2%
2024$4,854-3.0%
2023$5,005+0.4%
2022$4,983+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft1,225DeedBook 18588, Page 1502Recorded7/20/2021

Property Sale

SaleMulti
$300,000
DeedBook 12817, Page 938

Property Sale

SaleMulti
$154,500
DeedBook 10542, Page 1988

Property Built

Built

Year Built: 2001