Skip to content

3115 Thistle AvenueToms River, NJ 08753

Built 2001

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Jun 23, 2004

Property Information

Block1079.06
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,517
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
27%
Improvement Value:$222,400
73%
Total Assessment$305,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,561+5.2%
2024$5,286-2.9%
2023$5,446+0.4%
2022$5,422+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$65,000
DeedBook 12144, Page 623

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 10565, Page 841

Property Built

Built

Year Built: 2001