Skip to content

2606 Route 37 EastToms River, NJ 08753

Built 1988
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 4, 2018

Property Information

Block1080.01
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9302

Building Details

Building Class10
Description2CB
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage3,760
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,000
32%
Improvement Value:$460,800
68%
Total Assessment$676,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,325+5.2%
2024$11,715-4.6%
2023$12,275+0.4%
2022$12,221+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 11211, Page 264

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5028, Page 862

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 4444, Page 509