Skip to content

513 Martin RoadToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 11, 2022

Property Information

Block1080.06
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9302

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage656
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
47%
Improvement Value:$99,400
53%
Total Assessment$187,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,413+5.2%
2024$3,244-4.7%
2023$3,404+0.4%
2022$3,389+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft612DeedBook 17015, Page 1884Recorded2/2/2018

Property Sale

SaleMulti
$68,000
DeedBook 4928, Page 431

Property Built

Built

Year Built: 1950