Skip to content

514 Lloyd RoadToms River, NJ 08753

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 23, 2010

Property Information

Block1080.06
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9302

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,210
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
23%
Improvement Value:$289,600
77%
Total Assessment$377,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,876+5.2%
2024$6,536+4.7%
2023$6,245+0.4%
2022$6,218+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$185,000
DeedBook 12145, Page 1624

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 10985, Page 1731

Property Sale

SaleMulti
$30,000
DeedBook 3925, Page 551

Property Built

Built

Year Built: 1969