Skip to content

526 Lloyd RoadToms River, NJ 08753

Built 1952

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Aug 31, 2022

Property Information

Block1080.06
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9302

Building Details

Building Class16
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,680
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,000
23%
Improvement Value:$254,800
77%
Total Assessment$328,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,987+39.7%
2024$4,286+10.0%
2023$3,896+0.5%
2022$3,877+5.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft1,680DeedBook 19161, Page 294Recorded9/12/2022

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 3987, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1952