Skip to content

525 Martin RoadToms River, NJ 08753

Built 1990

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Aug 16, 2002

Property Information

Block1080.06
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9302

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,382
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,000
24%
Improvement Value:$228,200
76%
Total Assessment$302,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,503+5.2%
2024$5,231-5.5%
2023$5,536+0.4%
2022$5,512+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 10970, Page 1115

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 10602, Page 225

Property Built

Built

Year Built: 1990