Skip to content

517 Lloyd RoadToms River, NJ 08753

Built 1986

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 23, 2020

Property Information

Block1080.07
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9302

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,360
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
33%
Improvement Value:$163,800
67%
Total Assessment$244,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,458+5.2%
2024$4,237-9.6%
2023$4,689+0.4%
2022$4,669+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1986