Skip to content

527 Lloyd RoadToms River, NJ 08753

Built 1949

Last Sale Price
$53,000
Last Sale Date
Aug 21, 2001

Property Information

Block1080.07
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9302

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage648
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,000
37%
Improvement Value:$127,600
63%
Total Assessment$201,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,421+5.6%
2024$3,240-5.7%
2023$3,437+0.4%
2022$3,422+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 10520, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1949