Skip to content

527 George RoadToms River, NJ 08753

Built 1948

Last Sale Price
$233,500
Last Sale Date
Dec 23, 2014

Property Information

Block1080.08
Lot9.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9302

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,750
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,000
25%
Improvement Value:$217,900
75%
Total Assessment$291,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,316+5.2%
2024$5,053+1.9%
2023$4,957+0.4%
2022$4,936+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$233,500

From:

To:

Sq Ft1,750DeedBook 15983, Page 556Recorded1/13/2015

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 14151, Page 112

Property Built

Built

Year Built: 1948