Skip to content

525 Lillie RoadToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Date
Feb 3, 1996

Property Information

Block1080.09
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9302

Building Details

Building Class16
Description1.5CB
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,505
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
35%
Improvement Value:$163,000
65%
Total Assessment$251,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,571+5.2%
2024$4,345-4.3%
2023$4,539+0.4%
2022$4,519+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5359, Page 422

Property Sale

SaleMulti
$72,000
DeedBook 5300, Page 736

Property Built

Built

Year Built: 1950