Skip to content

535 Martin RoadToms River, NJ 08753

Built 2008

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Mar 29, 2024

Property Information

Block1080.11
Lot3.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9302

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,824
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,000
19%
Improvement Value:$309,500
81%
Total Assessment$383,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,734+5.4%
2024$6,388-5.5%
2023$6,759+0.5%
2022$6,728+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft1,824DeedBook 19652, Page 700Recorded4/9/2024

Property Sale

Sale
$292,500

From:

To:

Sq Ft1,800DeedBook 16462, Page 653Recorded7/28/2016

Property Sale

Sale
$359,000
DeedBook 14929, Page 1081

Property Sale

Sale
$319,900
DeedBook 14062, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 2008