Skip to content

538 George RoadToms River, NJ 08753

Built 1981

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 7, 2014

Property Information

Block1080.12
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9302

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,100
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,000
31%
Improvement Value:$165,700
69%
Total Assessment$239,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,365+5.2%
2024$4,149-5.9%
2023$4,409+0.4%
2022$4,389+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 14435, Page 1170

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 4001, Page 216

Property Built

Built

Year Built: 1981