Skip to content

547 Lloyd RoadToms River, NJ 08753

Built 1999

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Dec 18, 2020

Property Information

Block1080.12
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9302

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,152
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,000
29%
Improvement Value:$184,200
71%
Total Assessment$258,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,702+5.2%
2024$4,469-6.1%
2023$4,762+0.4%
2022$4,741+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000
Sq Ft1,152DeedBook 18268, Page 726Recorded1/20/2021

Property Sale

Sale
$293,500
DeedBook 13361, Page 739

Property Sale

Sale
$114,000
DeedBook 10004, Page 509

Property Sale

Sale
$14,000
DeedBook 5722, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1999