Skip to content

534 Lillie RoadToms River, NJ 08753

Built 2012

Last Sale Price
$358,000
Last Sale Date
Sep 18, 2013

Property Information

Block1080.13
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9302

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,709
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,000
15%
Improvement Value:$418,700
85%
Total Assessment$492,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,972+5.2%
2024$8,529+3.7%
2023$8,224+0.4%
2022$8,188+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$358,000

From:

To:

DeedBook 15654, Page 1660Recorded10/3/2013

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 13834, Page 650