Skip to content

530 Bash RoadToms River, NJ 08753

Built 2017

Last Sale Price
$309,900
Last Sale Date
Apr 12, 2017

Property Information

Block1080.14
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9302

Building Details

Building Class18
Description1994
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,994
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,000
18%
Improvement Value:$337,900
82%
Total Assessment$411,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,501+5.2%
2024$7,130-3.4%
2023$7,380+0.4%
2022$7,347+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$309,900

From:

To:

Sq Ft1,994DeedBook 16712, Page 1459Recorded4/18/2017

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$30,000

From:

To:

DeedBook 16407, Page 238Recorded6/1/2016

Property Sale

Sale
$12,400
DeedBook 12890, Page 1161