Skip to content

540 Bash RoadToms River, NJ 08753

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 1, 2015

Property Information

Block1080.14
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9302

Building Details

Building Class17
Description2F3G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,890
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
19%
Improvement Value:$386,800
81%
Total Assessment$474,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,646+5.2%
2024$8,219+2.9%
2023$7,986+0.4%
2022$7,951+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 10297, Page 680

Property Sale

SaleMulti
$139,900
DeedBook 4782, Page 769

Property Sale

SaleMulti
$54,000
DeedBook 3957, Page 281

Property Built

Built

Year Built: 1952