Skip to content

541 Lillie RoadToms River, NJ 08753

Built 1984

Last Sale Price
$8,500
Last Sale Date
Feb 10, 1984

Property Information

Block1080.14
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9302

Building Details

Building Class18
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,080
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,000
27%
Improvement Value:$204,700
73%
Total Assessment$278,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,825+5.5%
2024$4,574+4.9%
2023$4,359+0.5%
2022$4,339+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$8,500
DeedBook 4186, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 1984