Skip to content

543 Lillie RoadToms River, NJ 08753

Built 1952

Last Sale Price
$143,000
Last Sale Date
Jan 29, 2014

Property Information

Block1080.14
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9302

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage944
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,000
39%
Improvement Value:$115,600
61%
Total Assessment$189,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,453+5.2%
2024$3,282-17.9%
2023$3,995+0.4%
2022$3,978+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$143,000

From:

To:

Sq Ft944DeedBook 15753, Page 450Recorded2/27/2014

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook 3989, Page 954

Property Built

Built

Year Built: 1952