Skip to content

530 Fischer BlvdToms River, NJ 08753

Built 1972
Commercial

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
May 15, 2018

Property Information

Block1080.15
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9302

Building Details

Building Class10
Description2CB
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage3,236
Acreage1.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,000
51%
Improvement Value:$253,800
49%
Total Assessment$517,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,429+5.2%
2024$8,963-26.3%
2023$12,159+0.4%
2022$12,106+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft3,236DeedBook 17126, Page 289Recorded5/24/2018

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 12405, Page 1956

Property Built

Built

Year Built: 1972