Skip to content

564 Lloyd RoadToms River, NJ 08753

Built 2017

Last Sale Price
$347,000
Last Sale Date
Jul 31, 2020

Property Information

Block1080.16
Lot17.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9302

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,712
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,000
19%
Improvement Value:$318,100
81%
Total Assessment$392,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,140+5.2%
2024$6,787-2.9%
2023$6,991+0.4%
2022$6,961+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$347,000

From:

To:

Sq Ft1,712DeedBook 18008, Page 324Recorded8/14/2020

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 17098, Page 1660

Property Built

Built

Year Built: 2017