Skip to content

566 Lloyd RoadToms River, NJ 08753

Built 2019

Last Sale Date
Dec 20, 2019

Property Information

Block1080.16
Lot18.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9302

Building Details

Building Class18
Description1727
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,727
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,000
19%
Improvement Value:$318,700
81%
Total Assessment$392,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,151+5.2%
2024$6,798-0.4%
2023$6,826+0.4%
2022$6,796+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$332,000

From:

To:

Sq Ft1,727DeedBook 17384, Page 515Recorded2/13/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$69,900
DeedBook 16480, Page 43