Skip to content

559 Martin RoadToms River, NJ 08753

Built 1998

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Oct 26, 2017

Property Information

Block1080.16
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9302

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,182
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,000
29%
Improvement Value:$181,000
71%
Total Assessment$255,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,644+5.2%
2024$4,414-1.4%
2023$4,479+0.4%
2022$4,459+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,182DeedBook 16994, Page 360Recorded1/11/2018

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 12584, Page 237

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5558, Page 238

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 5473, Page 222