Skip to content

561 Martin RoadToms River, NJ 08753

Built 2001

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 27, 2001

Property Information

Block1080.16
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9302

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,279
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,000
27%
Improvement Value:$203,800
73%
Total Assessment$277,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,059+5.2%
2024$4,809+1.9%
2023$4,717+0.4%
2022$4,696+4.5%
Property History
Sales3

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook 10209, Page 1752

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook 5717, Page 941

Property Sale

Sale
$8,000
DeedBook 4472, Page 121