Skip to content

561 Lloyd RoadToms River, NJ 08753

Built 1978

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Aug 18, 2023

Property Information

Block1080.17
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9302

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,520
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,000
33%
Improvement Value:$150,300
67%
Total Assessment$224,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,085-18.7%
2024$5,025-4.3%
2023$5,250+0.4%
2022$5,227+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
Sq Ft1,520DeedBook 19477, Page 649Recorded9/6/2023

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 4259, Page 351

Property Built

Built

Year Built: 1978